Amit tbbszr elviselsz, az elkerlhetetlenl ismtld mintv vlik. Azzal, hogy nem szabsz meg vilgos hatrokat, msokat tantasz. s nmagad: bizonyos viselkedsek vagy helyzetek elfogadhatk, mg akkor is, ha knyelmetlenl rzik magukat vagy megbntanak. Minden alkalommal, amikor megengedsz valamit, ami ellenkezik az elveiddel vagy a jlteddel, kinyitod az ajtt, hogy jra megtrtnjen. "A hatrok fellltsa nem csak nrvnyests, hanem nbecsls krdse is." (Johnny Depp)
"A Kkszakll herceg vrra, ahov megrkezik Judit, s rgtn nekill a vr ht lezrt termnek ajtit kinyitni, kri a kulcsokat, az elst, a msodikat, a harmadikat, a negyediket, az tdiket… s akkor Kkszakll meglltja Juditot, azt mondja neki:
– Elg lesz. A hatodik s hetedik kulcsot nem adom oda neked.
– Mirt? – krdezi Judit.
– Mert ltod, ahogy sorra nyitottad ki az letem titkait s rejtekajtit, egyre vilgosabb lett a vrban, egyre ragyogbb fny nttte el. De ha kinyitod a hatodikat, majd a hetediket, stt lesz megint. A vr el fog sttlni. Nincs tbb vilgossg az ajtk mgtt.
De Judit aztn addig erszakoskodik, hogy vgl is megkapja a hatodik kulcsot. A hatodik ajt egy kertre nylik, ahol semmi ms nincs, csak egy t. Egy hallosan csndes, nma t. s Judit megkrdezi a Kkszakllt, hogy milyen t ez? Azt feleli Kkszakll:
– Ezek azoknak a knnyeknek a tava, amelyeket elsirattam letemben.
s sttedik a szoba. Egyre sttebb lesz. De Judit addig erszakoskodik, mg kinyittatja a hetedik ajtt is. s a hetedik ajt mgl kijnnek a rgi szerelmek, akik ott ltek Kkszakll lelkben. A Hajnal szerelme, a Dl szerelme, az Alkony szerelme. s akkor mr Juditnak is be kell sorakoznia az elmlt szerelmek kz. Belle lesz az jszaka szerelme. Elveszti sajt privilegizlt helyzett, s a vrban megint stt lesz."
"Ilyenformn n azt gondolom, hogy a legnagyobb szerelemben, a legnagyobb bartsgban is elg az embernek kinyitni t ajtt. Az embernek joga van az intimitshoz, hogy ne mutassa meg szz szzalkosan magt. Megtarthat valamit. Ktajtnyit megtarthat magnak a mltjbl, az emlkeibl, a kudarcaibl, a ktsgbeesseibl. Nem kell mindent a msik lbe rakni."
Ha jralhetnm az letemet, lefekdnk pihenni, amikor betegnek rzem magam, ahelyett hogy gy tennk, mintha a vilg megllna, ha egy nap nem megyek dolgozni...
Meggyjtanm a rzsaszn, faragott gyertyt ahelyett, hogy hagynm megolvadni a szekrnyben...
Kevesebbet beszlnk s tbbet hallgatnk...
Meghvnm a bartaimat, mg akkor is, ha folt lenne a sznyegen vagy a kanapn.
A nappaliban ennm a pattogatott kukorict, s kevsb aggdnk a por miatt, amikor valaki tzet akarna gyjtani a kandallban.
Idt szaktank arra, hogy meghallgassam nagyapm ifjkori trtneteit.
Soha nem ragaszkodnk ahhoz, hogy felhzzam az aut ablakait egy gynyr nyri napon, csak mert pp most voltam fodrsznl.
Lefekdnk a fbe, fejem a pzsiton pihenne.
Kevesebbet srnk s nevetnk a televzi eltt, s tbbet srnk s nevetnk az letet nzve.
De legfkpp, ha kapnk egy msodik eslyt, minden pillanatot megbecslnk... igazn megltnm... igazn tlnm.
Nem hagynm, hogy elragadjanak az aprsgok s a jelentktelen dolgok...
Nem trdnk azokkal, akiket nem kedvelek – vagy inkbb egyltaln nem foglalkoznk azzal, hogy msok mit csinlnak….
Ehelyett rtkelnm azokat a bartokat, akiket mr megnyertem, s az embereket, akik szeretnek...
"Az igazi szerelemben azrt nincs happy end, mert az igazi szerelemnek nincs vge.
A hzassg csak egszen kivteles esetekben plhet a szerelem rzsre. Ms is kell hozz. Bartsg is. Szeretet is. Sorskzssg is. Felismerse annak, hogy nekem ehhez a msik emberhez mlysges kzm van.
Ltod, gy jn majd az regsg, udvariasan. (...) Nem drma az regsg, ne flj. Egy napon hrt kapsz, ennyi az egsz. Felnzel a munkbl s az letbl, szrakozottan, s aztn kszsgesen mondod: "Igen, igen. Meg kell regedni. Egy pillanat mg, valamit akartam... Mit is? Igen, lni. Tudom, most mr ks. Mehetnk."
Ahogy telnek az vek, egyre inkbb megrtem, hogy igazn csak azokkal rdemes lni, akik szabadd tesznek, akik olyan szeretettel szeretnek, amely egyszerre knnyed s mly, egyszerre szabadt fel s r el a llek legmlyre.
A mai vilg tlsgosan kemny, keser s kimert ahhoz, hogy elviseljk a korltokat ppen azoktl, akiket szeretnk. Ezrt vagyok a bartod: vigyzok a boldogsgodra, rzm a szabadsgodat s tmogatom a kalandjaidat. Egy szval: melletted llok, s arra trekszem, hogy az a trs legyek, akire mindig tmaszkodhatsz.
"Hsz vesen mg brmelyik n lehet szp, de sokszor ebben a korban megltszik mr, hogy ki az, aki bellrl szp, s ki az, aki csak a felsznen. Harminc vesen mr egyre inkbb megltszik az arcvonsokon a bels szpsg, az rzelmi intelligencia. A szv rajzolja a rncokat az arcra. Negyven ves korra mr a vak is meglthatja azt, ha egy ilyen klnleges nvel ll szemben. Ekkorra mr nagy klnbsg tud kialakulni az rzelmileg teltett, lelke mlyn is szp n s az res kztt. A kvl-bell szp n negyven ves korra a legszebb. Igazi klnleges szpsg, kifinomult rzkekkel, sok meglt, megrtett tapasztalattal. tvenvesen sem mlik szpsge s hatvan vesen kitnik a tmegbl, hetven vesen sincs mit megbnnia - nem vele volt kegyes az let, volt kegyes az lethez."
"A kisgyereknek nem azrt kellene mvszetet, zent, tncot, verselst, sznjtszst tantani, hogy ebbl ljen - mert ebbl egyre kevsb lehet meglni -, nem is azrt, hogy mutogassa magt, hanem azrt, hogy boldogabb ember legyen.
Valjban mg a sport is arra val: nem diadalt elrni, hanem a testet erss, szpp, egszsgess tenni. s a lelket is.
Kzttk a legtbb a ders ember, a j bart.
"Profi" szempontbl ki lehet mondani, hogy egy gyereknek ehhez vagy ahhoz nincs tehetsge.
Ez csak annyit jelent, hogy nem ez lesz a kenyere. Nem ez a fontos.
Hanem az, hogy megrizze a llekszersgt. Msbl fog lni, de azrt meg kell pteni a testt, s meg kell tanulni hangolni a lelkt.
Tehetsgtelen gyerek nincs.
Nem az a lnyeg, hogy kibl lesz vilgbajnok, hres mvsz, s mennyire lesz majd eladhat a piacon.
Milyen boldog sok felntt, mert gyerekkorban zenlt, szavalt, vagy valamifle harcmvszetet tanult!Akkor is, ha ksbb egy hivatalban l, s soha nem tudja "gymlcsztetni" a tudst.
Az igazi iskolnak a krdse nem az, hogy "Mi leszel, ha nagy leszel?" hanem ez: "Ki leszel, ha nagy leszel?"
Milyen ember?
Milyen anya?
Milyen bart?
Milyen frfi, s milyen n?
J, ha rtesz a kibernetikhoz. Az is, ha j rendszergazda, cgvezet, kzgazdsz leszel, de vgs krds mindig az volt s az marad, hogy:
Milyen ember vagy?
Mennyire sivr vagy gazdag a lelked?
Kibontott tartalmai nlkl, jtktalanul, az nfeledtsgre val kpessg nlkl az ember garantltan boldogtalan lesz.
A rokonaid megteszik, ami szksges - a lehetsgeik szerint.
Leveszik a ruhdat.
Megmosdatnak.
Felltztetnek.
Elvisznek lakhelyedrl az j cmedre.
Sokan jnnek majd a temetsedre, hogy elbcszzanak tled. Lesznek, akik megvltoztatjk terveiket, nhnyan a munkahelykre sem mennek be azon a napon.
A dolgaid, melyeket nem szerettl klcsnadni, eladjk, elajndkozzk vagy elgetik.
A kulcsaid,
a szerszmaid,
a knyveid,
a gyjtemnyeid,
ruhid...
Tudd, hogy a vilg nem ll meg s nem sr majd utnad az egsz emberisg.
Munkdat tveszi ms. Valaki, akinek egyenl, vagy jobb kpessgei vannak, elfoglalja a helyed.
A tulajdonod az rksk lesz.
Egy darabig majd tovbbra is idznek, tlkeznek fltted, megkrdjeleznek s kritizlnak azokrt a kis s nagy dolgokrt, amiket az letben tettl.
Azok az emberek, akik csak arcrl ismertek, azt fogjk mondani: ′′ Szegny...”
Az szinte bartaid srni fognak pr rt vagy pr napot, de aztn jra nevetni fognak.
Hzi kedvenceid hozzszoknak az j gazdhoz.
Egy darabig a falra akasztjk a fnykpeidet, majd a btorra teszik, mg vgl a fik aljn troljk.
Valaki ms l a kanapdra s eszik a tnyrodbl...
A mly fjdalom az otthonodban egy vagy kt htig tart, egy hnapig, kettig. Egy vig, kettig... Aztn csatlakozol az emlkekhez, majd vget r a trtneted.
Befejezted az emberek kztt, itt befejezted ezt a vilgot.
De a trtneted az j valsgodban kezddik: a hall utni letedben.
letedben minden elveszti az rtkt. Akkor is, ha olykor nem tudtl tovbblpni ppen a szeretett dolgok miatt. Minden, ami itt volt, elveszti azt az rtkt.
A testi szpsged.
A neved.
A tulajdonod.
Hiteleid.
llsod.
Bankszmld.
Otthonod.
Autd.
Cmed.
Rangod.
Bartaid.
Akik mindig melletted lltak.
Csaldod...
Ebben az j letben csak a lelkedre lesz szksged.
Ez az egyetlen, ami megmarad.
Ezrt prblj meg teljesen, szpen lni s boldog lenni, amg itt vagy, mert ahogy Assisi Szent Ferenc mondja: “Innen nem viszed el, amid van. Csak azt viszed el, amit adtl!”
,,Az ember csak sznt, vet, kapl, arat. (...), jra sznt, jra vet, jra meg jra.
S egyszer csak szreveszi, hogy a hajban szrke szlak vannak, megszlesedett a homloka, szaklla szrke mr, s bajusza bozontos. Az ember csak szreveszi, hogy a csikbl csontos, reg l lett, a gyermekek szakllt eresztettek s bajuszt. A blcsben sr lenykk frjhez mennek, s j blcst ringatnak.
Az ember, ha ezeket szreveszi, meglepve megtorpan s csodlkozik. Istenem, mondja, ht gy... ht gy vagyunk mr.
Eltelt az id. Igen, ht ez a rend, mondja magban az ember. Ez a rend. Csak kr, olyan rvid volt az egsz.
Hogy tulajdonkppen semmi sem trtnt, csak volt nhny szp s nagyszer lmny, s volt nhny csnya s gonosz lmny. Volt nhny gazdag, rmtl dagad perc, s volt nhny megalztats, nhny kellemetlen kaland, betegsg, bnat, egyebek. s volt jrkls az eke utn, volt nhny szp, kellemes mozdulat, mikor a kz magot lendtett a tavaszi fld fel, mikor a td tgultan szvta be a fk virgt, vszakok illatt, mikor a lb mezk puha pzsitjra hgott. De egyb tulajdonkppen nem trtnt semmi. s maholnap ennek is vge van. Ennek a kevsnek, ennek a semminek, ennek az letnek. Azrt... egy kicsit szomor, gondolja az ember, s azzal tovbbmegy, mert eszbe jut valami, amit mg nem vgzett el, s ami fontosabb, mint az elmlkeds."
Valaha elgondolkodtl mr azon, milyen kevs idnk van valjban? Csak nhny karcsony – hsz, mire felntt leszel… taln tven, ha szerencss vagy. Csak egy bizonyos szm nyr azokkal, akiket szeretsz, mieltt az let ms irnyokba sodor. A szletsnapok jnnek s mennek, vrl vre egyre gyorsabban, mg vgl sszemosdnak, s mr azt sem tudod felidzni, mit kvntl gyerekknt. Azt hisszk, van idnk mindenre, de nincs.
Az id gy csszik ki az ujjaink kzl, mint a homok. Akrmennyire prbljuk is tartani, a meglt pillanatok vgl trtnetekk vlnak – de csak akkor, ha megljk ket. Ezrt leld meg ket kicsit hosszabban. Nevess kicsit hangosabban. Mondd el nekik, mennyit jelentenek neked.
Teremts emlkeket most, mieltt a pillanatok tovaszllnak, s csak rnykuk marad. Az id sosem azrt adatott, hogy vgtelen legyen – hanem hogy megtantson minket rtkelni a jelent. Hogy megmutassa, milyen drga kincs minden lels, minden nevets, minden kimondott sz. Becsld meg azokat, akiket szeretsz, s lj gy, hogy a trtneteid ne csak mesk legyenek, hanem a szvedbe rt rk nyomok. Az id mlst nem llthatjuk meg, de a pillanatokat rkkvalv tehetjk.
- Nem olyan borzaszt az, Teofil. Az ember elalszik lassan, s nem bred fl tbbet. Csak pihen s pihen. Pihenni j... De az let! Soha tbbet nem ltni erdt, s soha tbbet nem hallani madarat! Pedig olyan szp az let... Itt maradsz te, Teofil, ezutn is. Csak nem lthatnak tbb az emberek... Te hinted le jszaka a harmatot a fre, s te rzod le a fk leveleit sszel. s amikor az els virg kinylik az erdn, ott llsz majd mellette, s megfested a szirmait, amilyenre akarod. Egytt szllasz a pillangkkal, s ujjad megrinti a fenytk hegyt, s azok csillogni fognak tle a napban, s te hordod majd, mint a szell, a j illatot verbl verbe.
Ne keress olyasmit, amit Isten elrejtett a szemed ell. Az ember mindent megtud idejben, s senki sem hal meg korbban egy perccel, avagy ksbben egy perccel, mint ahogy az ideje szl. Eredj haza, vgezd a dolgodat, s igyekezz tiszta lenni s becsletes, mert azoknak knnyebb a hall. "
A legsttebb pillanatainkban nem megoldsokra vagy tancsokra van szksgnk. Amit igazn keresnk, az az emberi kapcsolds – egy csendes jelenlt, egy gyengd rints. Ezek az apr gesztusok tartanak meg, amikor az let terhe elviselhetetlennek tnik.
Krlek, ne prblj meg megjavtani. Ne akard tvenni a fjdalmamat, s ne zd el a sttsgemet. Csak legyl mellettem, mikzben megkzdk a sajt viharaimmal. Lgy az a biztos pont, amelyhez nylhatok, mikzben igyekszem rtallni az utamra.
A fjdalmam az n terhem, a harcaim az n kzdelmeim. De a jelenlted arra emlkeztet, hogy nem vagyok egyedl ebben a vgtelennek s olykor flelmetesnek tn vilgban. Csendes, de annl ersebb zenet ez: hogy szerethet vagyok, mg akkor is, ha sszetrtnek rzem magam.
Amikor eltvedek a sttsgben, itt leszel velem? Nem mint megment, hanem mint trs. Fogd a kezem, maradj velem, mg felkel a hajnal, s emlkeztess arra, hogy elg ers vagyok.
A csendes tmogatsod a legnagyobb ajndk, amit adhatsz. Ez a szeretet segt, hogy jra rtalljak nmagamra, mg akkor is, ha pillanatokra elfelejtenm, ki vagyok.
"rm, persze ez nem egszen pontos sz... Egy napon csendes lesz az ember. Mr nem vgyik az rmre, de nem is rzi klnsebben kisemmizettnek, megcsaltnak magt. Egy napon az ember tisztn ltja, hogy mindent megkapott, bntetst s jutalmat, s mindenbl annyit kapott, amennyi rdeme szerint jr neki. Amihez gyva volt, vagy csak nem volt elgg hsies, azt nem kapta meg... Ennyi az egsz. Nem rm ez, csak belenyugvs, megrts s nyugalom. Ez is eljn. Csak nagyon sokat kell fizetni rette."
"Furcsa dolog ez is, a meglts. Amikor az ember meglt valakit. Amikor elszr ltja meg azt, aki abban a pillanatban mg idegen egszen. Furcsa dolog ez. Annyi embert lt az ember. De egszen ms megltni valakit, aki nlkl pr ht mlva mr nem lesznk elkpzelhetek, s nem lesznk azok pr hnap, pr v, pr vtized elteltvel sem, olyan embert megltni elszr, akivel aztn vgigcsinljuk az egszet, amikor mg nem lehetett tudni, de lehet, hogy egy kicsit igen, hogy abban a megltsban mr benne volt minden, ami aztn elkvetkezett ..." (Bcher Ivn – Halltnc)
"A legmagnyosabb pillanat valaki letben akkor trtnik meg, amikor tehetetlenl nzed, ahogy a vilgod sszeomlik a szemed eltt, s csak annyit tehetsz, hogy szembenzel az rrel. Nem a szilnkok trnek meg, hanem az ezt kvet knyrtelen csend, az a pusztt csendes tr, ahol rjssz, hogy nincs mit megmenteni. s abban a pillanatban tudod, hogy soha tbb nem leszel ugyanaz. Lehet, hogy egy nap ptesz valami jat, de soha nem leszel az, amit egyszer elvesztettl. ”
"Ne gyszolj! (...) Felejts el engem addig a hatrig, amg mr nem zavar a rm val emlkezs. Egszen ne! Az fjna! De legyek n krtted valami szeld s nem bnt emlk, olyan, akire jlesik gondolni, de mr nem knnyeztet meg. Ne gy jussak az eszedbe, hogy belerndulj a fjdalomba, hanem gy, hogy elmosolyodj.,,
- Minek kell annyi pnzt s idt klteni/tlteni a gyereked teniszezsre, karatjra, szsra, rplabdjra, focijra, kosrlabdjra vagy egyltaln brmilyen ms sportjra?
A kvetkezt vlaszoltam: - n nem azrt fizetek, mert a gyerekem edz s jtszik. Tudod mire kltm a pnzt?
- Arra, hogy a gyerekem megtanulja fegyelmeznie magt.
- Arra, hogy megtanulja uralni a testt s elmjt.
- Arra, hogy megtanuljon egytt dolgozni msokkal, s j csapatember legyen.
- Arra, hogy megtanulja kezelni a csaldst, amikor nem azt kapja, amit vrt, de tudja, hogy kemnyebb munkval elrheti azt.
- Arra, hogy a gyerekem megtanulja elrni a cljait.
- Arra, hogy a gyerekem megrtse: kemny munkra s kitartsra van szksg egy bajnoksg/verseny megnyershez, s a siker nem kvetkezik be egyik naprl a msikra.
- Fizetek azrt a lehetsgrt, hogy letre szl bartokat szerezzen.
- Fizetek azrt, hogy a jtktren legyen, s ne a televzi eltt.
- Fizetek minden tantsrt, amit a sport knl: „felelssg, alzat, odaads, bartsg, egyttls stb."
“Ha valakit tiszta szvbl szeretnk, azt hallunk napjig szeretni fogjuk, lehet, hogy nem mellette ljk le az letnket, nem tlti ki a mindennapjainkat, de a szvnkben mindig megrizzk t, mert valamikor fontos volt neknk..”.
(Marilyn Miller)